НОВИНИ

У Прикарпатському університеті майбутнім журналістам розповіли про новітні стандарти журналістики

24 травня, у Івано-Франківську студенти кафедри журналістики ПНУ ім. В. Стефаника мали можливість поспілкуватися з німецьким експертом та журналістом Клеменсом Шеллем та старшим експертом з питань комунікацій Програми залучення фахівців “Association4U” Іваном Гайвановичем.

Під час лекції “Робота журналіста. Шанси та зміни” Клеменс розповів про особливості своєї професії, проаналізував війну на Сході України. Експерт зауважив, що важливе місце у конфлікті займає бачення журналіста. “Коли ви розповідаєте про сторону конфлікту, як про терориста, ви утворюєте в уяві читача жахливу картину. Все залежить від правильної подачі”, –акцентує експерт. Зустріч відбулася у рамках проекту ЄС “Association4U”

Довідково: Clemens Schöll (Берлін).Має понад 15 років досвіду проведення тренінгів для журналістів та керівництва проектами журналістських обмінів. Тривалий час був директором програми «Medien – Mittler zwischen den Völkern» (“Медіа-посередники між народами”) для журналістів з нових країн-членів ЄС, а потім і з країн Східного партнерства. Співпрацює з Deutsche Presseagentur. Член Німецької асоціації журналістів. Член журналістської мережі “n-ost”, метою якої є сприяння кращому висвітленню в німецьких медіа країн Центральної та Східної Європи.

 

 

Творча лабораторія для студентів

21-22 травня 2018 року працівники обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка на запрошення викладачів кафедри журналістики Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника провели творчу лабораторію для майбутніх спеціалістів засобів масової інформації.

Завдання викладачів кафедри журналістики та працівників бібліотек – фахово підготувати майбутніх спеціалістів ЗМІ.

 Марія Дем’янів, головний бібліотекар, наголосила учасникам творчої лабораторії про пріоритет співпраці інституцій культури та  представників ЗМІ, а також розповіла про культурно-мистецькі проекти книгозбірні та університету, новаційні форми роботи із залученням до партнерства діячів культури та інтелігенції Івано-Франківщини.

Майбутні журналісти мали можливість ознайомитися з фондом відділу книгозберігання обласної бібліотеки, переглянути екземпляри старих періодичних видань, дати аналіз газетам та журналам ХХ-ХХІ ст., визначити, які типи видань переважають сьогодні.

         Такий формат заходу виявився продуктивним для його учасників.

 

 

 

Івано-Франківське видавництво «Ярина» знайомило майбутніх журналістів з особливостями друку

В кожній роботі є свої індивідуальні особливості. Наполеглива праця — це основа великих досягнень. Безумовно, не доклавши зусиль, не можна зробити чогось захопливого. Для того, аби досягнути поставлених цілей, потрібно важко попрацювати над розроблянням планів для досягнення бажаного. І залишатися на плаву — це також важка робота. З кожним днем людина удосконалює вміння на практиці. Це звична теорема усіх «великих» професіоналів – працювати над собою, часто на перекір різним обставинам.

«Робота буває різною, але головне працювати там в задоволення»

Журналістика – важкий хліб. Який студенти першого курсу ПНУ ім. Василя Стефаника, свідомо обрали для себе. Поліграфія, друкарство, видавнича справа – це все те, з чим багато із них будуть тісно пов’язанні впродовж своєї професійної діяльності. Тому для них, досить важливо досягнути обізнаності у технологічних процесах що відбуваються у друкарнях.

11 травня, асистент кафедри журналістики Пристай Галина Іванівна познайомила студентів 1-го курсу, спеціальності «журналістика» з видавництвом «Ярина» , директором якого є Слубський Іван Миколайович . Він розповів про особливості роботи у друкарні, показав як працюють: офсетна друкарська машина, лазерний друк, різограф. Також продемонстрував як відбувається верстка. Дав багато корисних порад, спираючись на свої як людські, так і професійні якості… а ще допоміг із підготовкою до друку журналу, який підготували і оформили студенти групи Ж-12. «Іван Миколайович створив себе сам. Ця людина – приклад того, що варто працювати на совість, часто спираючись на довіру, аби клієнт залишився задоволеним. Він завжди делікатно надає рекомендації своїм відвідувачам, при цьому не нав’язуючи свою власну думку. Це прояв професіоналізму.» – стверджує Галина Іванівна. Свою історію видавництво починало ще в ті роки, коли комп’ютери не були легкодоступними для пересічних громадян. «Технічний прогрес, ось що надихнуло на ідею створення видавництва. Наш перший комп’ютер я придбав у Києві, через знайомого. Звідти вже перевезли сюди. Перший час проблематично було опанувати роботу із ним, та згодом завдяки наполегливості вміння посилювались. Спочатку ми працювали у програмі PageMaker, сьогодні у швидкій і зручній InDesign.» – згадує Іван Миколайович. На сьогоднішній день працівників у друкарні мало, всього троє, тому пан Іван – власник, керівник, дизайнер, друкар, водій… Він зізнається, що часто на роботі приходиться затримуватись до пізнього вечора, а інколи і виходити у вихідні дні. Варто зауважити, що відповідну освіту має лише один із працівників, всі інші самоучки, так склалася доля об’єднавши цих людей спільною ідеєю. «Наш працівник Ігор, одного дня прийшов аби спробувати себе в роботі, подивитись як і що працює… залишився до сьогодні. Бухгалтер Ірина – моя дочка, також спільно зі мною працює мій син, який перейняв батьківську справу. Працюємо колективно, дружно.» – каже підприємець, неодноразово наголошуючи про важливість людських цінностей у будь-якій справі.

На момент приходу студентів, у Івана Миколайовича сиділа клієнтка, очікуючи на своє замовлення. Дувірак Христина Василівна – виявилась художницею, та вчителем у одній із Івано-Франківських шкіл. Вона чекала на готові друковані афіші для виставки в художньому музеї, тому за час очікування поділилась враженнями від видавництва – «Я прийшла саме сюди, тому що знаю що Ігор Миколайович робить все дуже якісно і швидко. Мені подобається результат, а це головне.» – мовить жінка.

«О, клієнти бувають різні. Із деякими навіть відмовляємось працювати. Є такі що скаржаться на результат. Та ми зацікавлені у тому, аби людина залишилась задоволеною і згодом прийшла ще раз.» – посміхаючись каже друкар. Часто інші друкарні по всій Україні пропонують нові технології, тому «Ярина» співпрацює із різними містами зокрема: Київ, Львів і наше «Місто НВ», адже це просто нереально, мати все необхідне обладнання – воно коштує шалених грошей. Необхідне обладнання підприємець замовляє із-за кордону, бо воно відрізняється високою якістю.

«Безумовно, до такої праці потрібне терпіння, та якщо ви любите свою справу – вливайтесь у все що так чи інакше пов’язано із нею. Живіть цим. Не виїжджайте за кордон, Україні потрібні хороші спеціалісти, що зможуть нарешті сформувати гідну країну із великим значенням для всього світу.» – радить Іван Слубський.

Студенти були надзвичайно вдячні Івану Миколайовичу за корисні поради і проведену «екскурсію» видавництвом.

                                                                                                          Каріна МИКОЛЮК

 

 

 

Науковий пікнік 2018

13 травня 2018 року в Івано-Франківському парку культу́ри та відпочинку і́мені Т. Г. Шевченка з нагоди 78-ї  річниці Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника та відзначення Дня науки уже традиційно відбувся щорічний науковий пікнік. Кожен факультет з гордістю представляв свою спеціальність та заохочував майбутніх абітурієнтів до вступу.

На святі перехожі мешканці міста та гості Івано-Франківщини мали можливість побачити демонстрацію дослідів з фізики, хімії, біології; поспілкуватись з філологами та журналістами; пограти в ігри зі студентами спеціальності «дошкільне виховання»;набратись базових знань від факультету туризму та готельно-ресторанної справи.

В рамках заходу насиченою була молодіжна концертна програма.

Свято у форматі поєднання ігор, навчання та спілкування спрямовує молодь на розуміння, що наука цікава і потрібна.

 

 

Студенти-журналісти долучились до висвітліення міжнародного фестивалю мистецтв “Карпатський простір”

4-6 травня у Івано-Франківську кожен міг знайти розвагу для душі, адже саме у ці дні проходив міжнародний фестиваль мистецтв “Карпатський простір”. У рамках фестивалю відбулось безліч цікавих подій різних галузей. Адже Карпатський простір відкривав ще десяток просторів.  Відбувалось багато виставок, концертів, презентацій, майстер-класів і люди дізнавались про них майже одразу, тож  кожен зміг приєднатися до того чи іншого дійства.

А повідомляли про події з різних локацій студенти I курсу кафедри журналістики факультету філології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, які брали участь у міжнародному фестивалі «Карпатський простір» на волонтерських засадах: Аніщукова Ілона, Бичай Роксолана, Блаженко Ірина, Бойко Світлана, Дубовіцька Віталія, Кісіль Марія, Косюк Михайло, Кравець Діана, Максимюк Сніжана, Мендела Дарина, Михальчук Ірина, Мокринчук Уляна, Тимчук Світлана, Хомин Андріана та ліцеїстка 22-групи Івано-Франківського природничо-математичного ліцею – Шотурма Оксана. Координувала роботу журналістів-волонтерів асистент кафедри журналістики Шотурма Наталія Володимирівна.

Для студентів Карпатський простір став чудовою нагодою не тільки попрактикувати вміння, а й поспілкуватися з видатними людьми у сфері мистецтва. Майбутнім журналістам дуже сподобалось і вони з нетерпінням чекають наступного фестивалю.

 

За досвідом до метра журналістики

Весняними днями студенти першого курсу Факультету філології кафедри журналістики Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника завітали до господи заслуженого журналіста України Фабрики Романа Михайловича.         

Роман Фабрика – людина, яка на правду, вболіває за те, щоб майбутні журналісти стали фахівцями своєї справи. Спілкуючись зі студентами, він щедро ділився своїм життєвим та професійним досвідом, зауваживши, що дана професія одна з найважчих, тому наголосив, що журналіст завжди повинен бути цікавим, допитливим і всюди першим.

Захоплено слухаючи метра української журналістики, студенти старалися запам’ятати все сказане, бо володіє неперевершеним талантом оповідача. У його словах справді багато слушних думокі досвіду. Це людина оригінальна і неповторна.

На завершення зустрічі зі студентською молоддю Роман Михайлович побажав усім бути спеціалістами своєї справи, який фах не вибрали б вони у житті.

 

  

Практичне заняття у небуденному форматі

Нещодавно на запрошення викладачів до студентів першого курсу кафедри журналістики Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника завітала прикарпатська журналістка Сабіна Ружицька.

 

Зустріч відбулася у форматі інтерв’ю, на якій пані Сабіна поділилася досвідом роботи в газеті «Експрес» та загалом розповіла молодому поколінню про те, чого навчилася на сьогодні сама. Пара у такому  форматі була цікавою для майбутніх журналістів. Студенти мали можливість задавати запитання та отримувати миттєву відповідь на  теми, що їх цікавлять.

Сподіваємося, що спілкування та слушні поради журналіста Сабіни Ружицької допоможуть  у майбутньому студентам  в їхньому професійному становленні.

 

 

 

 

 

Сучасна молодь за високе мистецтво: студенти-журналісти на концерті Антона Брукнера

 

Студенти-першокурсники факультету філології спеціальності «Журналістка» 18 березня в Івано-Франківській обласній філармонії імені Іри Маланюк відвідали концерт-реквієм Антона Брукнера із кураторами груп та викладачами кафедри журналістики.

 Розпочався концерт із виступу академічного камерного оркестру «Harmonia nobile» композиції Й.-С. Баха «До тебе я звертаюся Господи» (художній керівник – народна артистка України Наталія Мандрика). Наступним номером виступив муніципальний камерний хор «Галицькі передзвони» (художній керівник та диригент – Ігор Дем’янець), який виконав твори  Ж. Массне, Ю. Свідера, Е. Л. Веббера.

У другій частині концерту прозвучав «Реквієм» Антона Брукнера у спільному виконанні камерного оркестру «Harmonia nobile» та хору «Галицькі передзвони».

Це заупокійна месса австрійського композитора Антона Брукнера на канонічний латинський текст. Вона написана і виконана в 1849 році та присячена пам’яті нотаріуса монастиря Санкт-Флоріана Франца Зайлера, яка заповів композитору своє фортепіано фірми «Бюлендофер».

Реквієм складається з 10-х частин:

1. Requiem aeternam

2. Dies irae

3. Domine Jesu Christe

4. Hostias

5. Quam olim Abrahae

6. Sanctus

7. Benedictus

8. Agnus Dei

9. Requiem aeternam

10. Cum Sanctis

Приємним сюрпризом та гордістю для студентів і викладачів було бачити у складі хору «Галицькі передзвони» куратора групи Ж-12 асистента кафедри журналістики, заслужену артистку України Наталію Шотурму.

Загалом всім сподобався такий культурний відпочинок, а дехто навіть запланував собі наступний похід у філармонію!

 

Роксолана Бичай

 

Зустріч з фотографом Сергієм Горічком

Популярний івано-франківський фотограф та цікавий хлопець Сергій Горічок минулої суботи, 17-го березня зустрівся зі студентами-журналістами першого курсу Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. Сергій на лекції розповів, що колись і сам був студентом вузу і навіть цілий рік працював в університеті фотографом. Захоплення фотографією, за словами хлопця, почалось десь у 2009 році.

Зараз Сергій випрацював власний стиль – фотографує через чорно-білий фільтр і найчастіше практикує портретні зйомки. На запитання однієї зі студенток Ірини Михальчук: «Кого Вам подобається фотографувати найбільше: жінок, дітей чи чоловіків?», спікер відповів неочікувано для всіх: «Дуже люблю фотографувати дітей. Вони щирі, невимушені, а ще у них величезні і дуже красиві очі. Якщо ж говорити про дорослих, то більше, мабуть, люблю працювати із чоловіками – вони фактурніші. У них є цікаві деталі, наприклад, різні шрами, їх можна круто показати у кадрі».

Після лекції чи то радше розмови, Сергій Горічок запропонував зробити групове фото і водночас показав, наскільки важливе правильна розстановка людей в кадрі. Наостанок поговорили про подорожі Сергія, його роботу за межами міста і плани на майбутнє.

Роксолана Бичай

 

 

МЕДІА-ФОРУМ «ЦЕРКВА І ЖУРНАЛІСТИКА»

14 березня у готелі «Станіславів» м. Івано-Франківська  відбувся  IV медіа-форум «Церква і журналістика», який проводився з метою налагодження співпраці Церкви та журналістів у поширенні християнських цінностей. Тема цьогорічного форуму – «Слово Правда. Фейк. Чи можливі сучасні новини без фейків?».

У рамках заходу журналісти світських і церковних мас-медіа, працівники різних церковних структур подискутували про важливість правдивого висвітлення подій, новин, а також їх аналізу в ЗМІ, важливості дотримання законів християнського життя та християнських цінностей у донесенні інформації до суспільства.

Викладачі кафедри журналістики Вікторія Плахта, Наталія Димніч, Наталія Марчук та Галина Пристай разом зі студентами першого курсу взяли участь у роботі IV медіа-форум «Церква і журналістика».

«Христос каже: «Пізнай правду, і правда пізнає тебе!» Це саме поняття «правди» – є доволі складним. Тому, що коли пізнав справжню правду, вона мені дозволяє оперувати, знати коли її можна більше виголосити чи менше. Отже, мусить бути якийсь критерій , коли ця правда веде до чогось світлого» – зазначав заступник головного редактора газети «Нова Зоря», отець Іван Стефурак. На жаль, у сучасній журналістиці доволі часто з’являються фейкові новини, які засмічують  інформаційний простір. У ситуаціях про неправдиву інформацію  думки журналістів – розбігаються. Тому, тут допомагає церква.

Варто зауважити, цього року на медіа-форумі  викладачі кафедри журналістики Вікторія Плахта та Наталія Димніч стали лауреатами в першій категорії Митрополичної премії  серед журналістів за літературно-документальне видання «Незламний воїн Христовий».

Організаторами медіа-форуму виступили благодійна організація «Благодійний фонд «Апостол», Івано-Франківська обласна спілка журналістів НСЖУ, кафедра журналістики Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Івано-Франківська Архієпархія УГКЦ.

 

Підготувала Ірина Михальчук

РІЗДВЯНИЙ НАСТРІЙ ВІД «МЕДІА-НОТИ»

22 грудня у День Святої Анни на кафедру журналістики Факультету філології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника завітав хор обласної організації Національної спілки журналістів України «Медіа-нота» на чолі із заступником голови спілки журналістів Вікторією Плахтою.

Студенти-першокурсники спеціальності «Журналістика» Роксолана Бичай, Яна Вінтонюк, Уляна Мокринчук, Євгенія Шатохіна, Наталія Пістащук, Віта Дубовіцька та їх викладач, асистент кафедри журналістики Наталія Шотурма, які є учасниками колективу, заколядували та повіншували, додаючи передріздвяного настрою рідній кафедрі, яка завжди радо приймає своїх колядників.

Охочих послухати привітання було багато, а за гучну коляду учасники  отримали щедру винагороду.

Журналісти-колядники також привітали найщирішими побажаннями з Днем Ангела завідувача кафедри журналістики Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ганну Марчук. У свою чергу, завідувач кафедри Ганна Іванівна та декан факультету філології Роман Голод від імені колективу подякували за привітання, разом заколядували із хористами і побажали журналістській спільності Прикарпаття творчих успіхів, добра, миру, та добробуту в родинах.

Також у цей день коляда пролунала і для працівників  управління ДСНС України в Івано-Франківській області, викладачам і студентам Університету права імені Короля Данила, Івано-Франківського національного медичного університету, а також для Івано-Франківської регіональної дирекції ТРК «Карпати».

З колядою завітали і в Івано-Франківську міську дитячу клінічну лікарню, щоб медичним працівникам та маленьким пацієнтам подарувати святковий настрій. Скрізь коляду зустрічали з оплесками та теплими усмішками, а проводжали із словами великої подяки.

Самі ж учасники хору «Медіа-нота» залишились задоволені своїм результатом та з нетерпінням чекають наступного року, щоб знову прославляти народження Ісуса Христа, дарувати людям веселі та гучні колядки.

Христос Рождається!

Славімо Його!