Журналістика в умовах війни : дискусія про реалії та перспективи

15 жовтня 2024 року студенти-журналісти Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника та представники регіональних медіа мали нагоду поспілкуватися з членами Комісії журналістської етики на тему «Українська журналістика в часи війни». Під час зустрічі обговорювалися виклики, з якими стикається українська журналістика під час війни, а також важливість дотримання професійних стандартів у складних умовах. Серед гостей були Андрій Куликов, голова КЖЕ та співзасновник «Громадського радіо», і Світлана Остапа, заступниця голови КЖЕ та голова наглядової ради Суспільного. Модератором заходу виступила відома медіаменеджерка, членкиня КЖЕ Тетяна Лебедєва.

Окрім студентів та викладачів кафедри журналістики Прикарпатського університету, до зустрічі онлайн долучилися також студенти і викладачі кафедри журналістики, реклами та зв’язків із громадськістю Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського.

Зустріч відкрила Тетяна Лебедєва, яка акцентувала увагу на важливості медіаграмотності та інформаційної чутливості в сучасних реаліях. Вона підкреслила, що в умовах, коли інформація швидко поширюється через різноманітні канали, критичне мислення та здатність розпізнавати дезінформацію стають ключовими навичками не лише для журналістів, але й для широкої аудиторії.

Тема медіаграмотності підвела учасників зустрічі до питання журналістських стандартів у воєнний час. Андрій Куликов зазначив, що, попри складні обставини, українська журналістика не відступає від своїх професійних стандартів, а навпаки — розвиває їх та адаптує до нових реалій. Він підкреслив важливість дотримання таких базових принципів, як точність, об’єктивність та неупередженість, особливо в контексті інформаційної війни. А також дав кілька порад щодо того, як майбутнім журналістам працювати в умовах воєнних дій і як застосовувати стандарти в складних ситуаціях.

Світлана Остапа зосередила свою увагу на тому, як змінилися звички споживання інформації українцями під час війни. Вона відзначила, що соціальні мережі сьогодні стають головним джерелом новин для більшості населення. У той же час довіра до офіційних джерел інформації часто залишається на низькому рівні.

«Люди більше схильні довіряти тим джерелам інформації, з якими вони знайомі особисто або які вони сприймають як близькі за духом», — пояснила Остапа.

Тема зустрічі викликала активну дискусію серед студентів, які запитували в експертів, чи вдалося українським медіа відійти від сліпого наслідування західних стандартів та знайти власний підхід до висвітлення подій війни. Особливу увагу приділили питанням про те, як визначати “червоні лінії” при підготовці чутливого контенту, зокрема щодо висвітлення наслідків військових злочинів. Експерти підкреслили, що українська журналістика поступово формує свій унікальний голос, при цьому залишаючись відданою високим професійним стандартам. Щодо чутливого контенту, вони порадили підходити до таких матеріалів з максимальною обережністю, не порушуючи права постраждалих та дотримуючись етичних норм. Особливо важливо зважати на емоційний стан аудиторії та уникати сенсаційності зберігаючи при цьому правдивість та точність викладу.

На завершення зустрічі члени КЖЕ поділилися кількома важливими порадами з майбутніми журналістами. Вони закликали студентів не боятися нових викликів, розвивати критичне мислення та завжди прагнути до правди.