Магістранти кафедри журналістики Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, які вивчають навчальну дисципліну «Правові засади роботи фахівця з медіакомунікацій» крім лекцій, на практичних заняттях мають можливість детально познайомитися із правовим статусом місцевих медіа.
Так, в Івано-Франківському Центрі журналістської солідарності відбулася зустріч з координаторкою Центру, заслуженою журналісткою України Вікторією Плахтою та головним редактором регіональної газети «Галичина», членом правління обласної спілки журналістів Василем Морозом.
Розпочинаючи заняття, доцент профільної кафедри, кандидат політичних наук, заслужений журналіст України Ігор Бойчук зазначив, що в умовах воєнного стану особливої актуальності набуває, зокрема, питання правового захисту журналістів та правового регулювання діяльності медіа.
Досвідом роботи щодо цього поділилися досвідчені колеги-медійники. Зокрема, координаторка ЦЖС Вікторія Плахта, яка свого часу протягом дванадцяти років працювала головною редакторкою коломийської регіональної газети «Вільний голос», розповіла про специфіку роботи друкованих медіа та зупинилася на викликах сьогодення, які доводиться долати журналістам. Також поінформувала, що працівники медіа, фрілансери, автори цифрового контенту в разі потреби можуть звертатися за юридичною допомогою на гарячу лінію НСЖУ й отримати безкоштовну консультацію. Вікторія Плахта зазначила, що гаряча лінія працює під егідою мережі Центрів журналістської солідарності НСЖУ за підтримки ЮНЕСКО та Міжнародної і Європейської федерацій журналістів. Координаторка Центру також коротко ознайомила присутніх з основними напрямами діяльності Івано-Франківського ЦЖС.
Головний редактор газети «Галичина» Василь Мороз під час заняття звернув увагу майбутніх медійників на правові основи діяльності друкованих медіа, а також розповів про процедуру реєстрації, яку видання пройшло відповідно до Закону України «Про медіа», розповів про організацію роботи творчого колективу та про корективи, які внесла в його роботу повномасштабна війна, проблеми щодо доставки видання передплатникам тощо.
Під час зустрічі мовилося також і про журналістську етику, соціальний захист медійників. Завершилося практичне заняття у форматі «запитання-відповідь».
Як зазначили магістранти, на занятті вони дізналися багато корисної для себе інформації і висловили бажання періодично проводити такі робочі зустрічі.
На обласному телебаченні “Галичина” пройшло чергове практичне заняття згаданої навчальної дисципліни.
Мовилося про початок та припинення мовлення, ліцензування, захист суспільної моралі, систему класифікації фільмів та візуальні позначки на телебаченні.
Подяка генеральному директору ОТБ “Галичина”, до речі, доценту кафедри журналістики ПНУ Ігорю Дебенку також за цікаву розповідь про історію обласного телебачення, нинішні реалії, перспективи розвитку.
“У кожному куточку країни, хоч би де ви були – Суспільне завжди поруч… Ми не залежимо від олігархів чи політиків, не обслуговуємо жодних державних органів, політичних та бізнесових структур.
Працюємо за найвищими журналістськими стандартами. Належимо українському суспільству та підзвітні лише йому…”
Так Суспільне декларує свої основні принципи діяльності.
А на ще одному практичному занятті магістранти ПНУ знайомилися з правовими засадами діяльності Суспільного. Зокрема, про це детально розповіла менеджерка Івано-Франківської філії Світлана Фальчук.
Зацікавили магістрантів і відвідини редакції радіо «Західний полюс». Це своєрідний медіахолдинг, бо під одним дахом об’єдналися редакції згаданого мовника, телебачення «402 канал» та газети «Репортер». Тут їх детально ознайомили із структурою власності суб’єкта інформаційної діяльності, специфікою роботи, виконанням договірних зобов’язань з іншими медійними структурами та дотримання Законів України «Про медіа» та «Про авторські та суміжні права» ( що особливо важливо для радіостанцій).
Наступне заняття буде стосуватиметься правового статусу медіа в інтернетсередовищі. В обласному центрі Прикарпаття майже два десятки інтернетвидань. Вже є домовленість про практичне заняття на базі одного із перших таких медіа на теренах регіону – Агенції новин Фіртка.
А підсумувати цикл практичних занять має зустріч за « круглим столом» в редакції студентського радіо Stefanyk FM з представником Національної ради з питань телебачення та радіомовлення в Івано-Франківській області Ігорем Масловим.